Actieve berichten  |  Ledenlijst  |  Zoeken  |  Help  |  Registreren  |  Inloggen
Techniek
 Mtbsport.nl : Techniek
Onderwerp Onderwerp: spaken stellen PlaatsenPlaatsen
Schrijver
Bericht << Vorig onderwerp | Volgend bericht >>
joskepx
Forum Lid
Forum Lid


Lid geworden: jul 27 2010
Online Status: Offline
Reacties: 4
Geplaatst op: jul 28 2010 tijd: 08:13 | IP genoteerd Quote joskepx

Vraagje:

Heb een hele kleine slag in m`n voorwiel. Zag dat er een paar spaken waren die niet strak stonden. Heb een spakenspannertje gekocht en per spaak (kruislings) iedere spaak handvast aangedraaid. Nu staan ze nijn mijn idee wel vast.

Zal dit voldoende zijn of doet een fietsenmaker het heel anders?

 

Bedankt voor het advies

 

Terug naar boven Bekijk joskepx's Profiel Zoek naar andere berichten van joskepx
 
Marcel Frenk
Forum Lid
Forum Lid


Lid geworden: apr 23 2003
Soort mountainbiker: Veteraan
Online Status: Offline
Reacties: 533
Geplaatst op: jul 28 2010 tijd: 13:23 | IP genoteerd Quote Marcel Frenk

Hallo josjepx,

Een fietsenmaker zet het wiel in een wielrichtbank, waarmee hij heel precies kan zien wat de afwijkingen zijn die de velg maakt t.o.v. een perfecte radius.
De spaken worden dan zo opgespannen dat de afwijkingen minimaal zijn.
Wat jij gedaan hebt is er voor zorgen dat de spaken niet meer heel los staan, en daarmee is het wiel stabieler en veiliger geworden. Op zich goed dus!

Wil  jij zelf het wiel beter nalopen, en heb jij zelf geen wielrichtbank, zet dan de fiets eens op zijn kop zodat de wielen vrij kunnen draaien, of plaats hem in een werkstand.
Gebruik de voorvork en/of achterbrug om de zien in hoeverre de velg uitwijkt.
Dat werkt het eenvoudigst als je een tie-rap om voorkpoot/achterbrug doet, afknipt op een handzame lengte en deze zo verdraait dat de velg bij uitwijkingen naar de kant van de tie-rap deze raakt. Wijkt de velg bij voorbeeld naar rechts, dan draai je in de buurt van de slag de spaak of spaken die vanaf de rechter naafflens komen iets losser, en degene die vanaf de linker kant komen iets vaster.
Vaak hoef je maar een beetje te corrigeren.

Om te controleren of er geen enorme verschillen bestaan in de spaakspanning kun je het beste eens proberen de spaak als een een gitaarsnaar te zien, en deze te bespelen. Je hoort dan een duidelijke "pling", die hoger van toon wordt naarmate de spaakspanning hoger is. Spaken die op dezelfde wijze gevlochten zitten (bijv. de "trekkende" spaken aan de linker kant) moeten ook ongeveer hetzelfde klinken.  Vervolgens check je de duwende spaken links, en daarna doe je dat rechts. Het spreekt voor zich dat je spaken die sterk afwijken in spanning iets bijstelt. Je zult merken dat het vrijwel onmogelijk is om alle spaken een gelijke spanning te geven, en dat bijv. de rechter spaken in het achterwiel veel sterker aangespannen staan.
Het belangrijkste is toch wel dat het wiel zo weinig mogelijk slag vertoont, en zo goed mogelijk in het midden zit.

Als het wiel opnieuw gericht is ga er dan even een stukje mee rijden. De spaken moeten zich vaak nog een beetje zetten, en maken wat geluid als ze dat doen. Die geluidjes verdwijnen snel. Check daarna of het wiel nog helemaal rechts is, of toch weer een klein beetje slag ontwikkeld heeft, soms moet je in twee beurten richten.

Een heel relaas zoals je ziet, hopelijk kun jij er mee uit de voeten.
Succes!


__________________
Marsellus: You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherf**kers. Motherf**kers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you..
Terug naar boven Bekijk Marcel Frenk's Profiel Zoek naar andere berichten van Marcel Frenk
 
joskepx
Forum Lid
Forum Lid


Lid geworden: jul 27 2010
Online Status: Offline
Reacties: 4
Geplaatst op: jul 28 2010 tijd: 14:51 | IP genoteerd Quote joskepx

Hallo!

Wat een geweldig uitgebreide reactie. Hier kan ik wat mee.

Ga zodra ik thuis ben eea eens bekijken, duidelijk. Zoals gezegd, het is een heel kleine slag, zo op het eerste gezicht lijken alle spaken even strak te staan.

Bedankt

Terug naar boven Bekijk joskepx's Profiel Zoek naar andere berichten van joskepx
 

Voor je kunt reageren moet je eerst inloggen
Als je nog geen lid bent, moet je eerst lid worden

  PlaatsenPlaatsen
Printbare versie Printbare versie

Ga naar forum
je kan geen nieuwe berichten plaatsen in dit forum
je kan geen reacties plaatsen in dit forum
je kan geen berichten verwijderen in dit forum
je kan geen berichten bewerken in dit forum
je kan geen enquêtes creëren in dit forum
je kan enquêtes stemmen in dit forum

Powered by Web Wiz Forums version 7.9
Copyright ©2001-2004 Web Wiz Guide
Beveiliging tegen Spam: SpamPoison
Incassonet Debiteurenbeheer en Incasso